6.10.2026

What’s Happening, Manu Delago?

Manu Delago etualalla, taustalla ryhmä polkupyörineen ja tavarapyöräkärryineen järven rannalla.

Alpeilta maailmalle ponnistanut handpan-virtuoosi Manu Delago on ollut mukana muovaamassa nuoren soittimen historiaa lähes sen syntyajoista lähtien. Haastattelussamme hän kertoo suhteestaan handpaniin, kestävän kiertuetoiminnan puolesta toteutetuista pyöräilyseikkailuistaan sekä siitä, mitä hänen 20-vuotisjuhlavuotensa tuo tullessaan.

What’s happening? Miten menee?

Kiitos, hyvää kuuluu. Elämässä tapahtuu paljon aikuisuuteen liittyviä asioita (toinen lapsi, uusi talo), joten olen viettänyt tavallista enemmän aikaa kotona. Odotan kuitenkin innolla syksyn kiertuetta Max ZT:n kanssa sekä sitä, että pääsen vihdoin esiintymään Suomessa. Olen soittanut siellä aiemmin vain Björkin kanssa.

Olet varmasti yksi maailman tunnetuimmista handpaninsoittajista. Jostain on kuitenkin pitänyt aloittaa, vaikka oletkin alun perin lyömäsoittaja. Mikä oli ensimmäinen kosketuksesi handpaniin? Miten siitä tuli nykyinen pääsoittimesi vai valitsiko handpan sinut?

Isäni kertoi minulle soittimesta vuonna 2003, jolloin se oli vielä aivan uusi keksintö. Tilasimme sellaisen yhdessä, mutta lopulta minä päädyin soittamaan sitä. Olin tuolloin rumpali ja lyömäsoittaja, ja minun täytyi löytää handpanille oma ääneni (YouTubea ei silloin vielä ollut).

Aluksi se oli vain yksi soitin muiden lyömäsoittimieni joukossa, mutta vuosien varrella siitä tuli yhä tärkeämpi. Aloin säveltää musiikkia handpanille sekä erilaisille kokoonpanoille sen ympärille. On edelleen innostavaa olla mukana näin nuoren soittimen kehitystarinassa.

Handpan on hyvin nuori soitin, jolla on lyhyt historia. Ei siis ihme, että olet kuvaillut sitä ”tyhjäksi kankaaksi” historian ja perinteiden näkökulmasta. Mitkä ovat mielestäsi handpanin ja ammattimaisen handpaninsoiton suurimmat edut ja haasteet?

Rakastan sitä, ettei soitin ole juurtunut mihinkään tiettyyn perinteeseen ja että sen kanssa voi tutkia täysin uusia ja tuntemattomia alueita. Ensimmäisinä vuosina jouduin selittämään paljon, mistä handpanissa on kyse, mutta nykyään soitin tunnetaan jo melko hyvin. YouTube ja sosiaalinen media nopeuttivat tätä kehitystä valtavasti.

Vaikka handpan on lyömäsoitin, se on melko hiljainen, joten äänenvoimakkuuden ja vahvistamisen suhteen on omat rajoitteensa. Voisin sanoa, että musiikkini ja yleinen äänenvoimakkuuteni ovatkin hieman rauhoittuneet niistä ajoista, kun soitin rock-rumpuja.

Olet tehnyt kaksi pyöräkiertuetta: 1200 kilometriä tavarapyörillä Itävallassa ja 1425 kilometriä tavarapyörillä Innsbruckista Amsterdamiin. Jaat selvästi huolemme kestävästä kehityksestä ja ilmastonmuutoksesta ja haluat varmasti myös inspiroida muita. Millaisia nämä kiertueet olivat henkilökohtaisella ja musiikillisella tasolla? Ja kuinka paljon luonto inspiroi sinua?

Suunnittelemme parhaillaan ReCycling Tour -kiertueen kolmatta toteutusta, ja pyrin tekemään kiertuetoiminnastani mahdollisimman kestävää, oli kyse sitten kuljetuksista, ruokavaliosta tai jätteen vähentämisestä.

ReCycling Tour on kuitenkin myös henkilökohtaisesti erittäin kiehtova projekti, sillä se muistuttaa enemmän seikkailua kuin perinteistä kiertuetta. Euroopan halki pyöräileminen yhtyeen ja työryhmän kanssa luo paljon enemmän tarinoita ja kokemuksia kuin pakettiautossa tai lentokoneessa matkustaminen.

Ja kyllä, olen kotoisin Alpeilta ja vietän paljon aikaa vuoristossa ja luonnossa. En osaa sanoa, kuinka paljon se suoraan inspiroi musiikkiani, mutta viihdyn siellä ehdottomasti. Luonnossa oleminen antaa myös tilaa uusille ajatuksille ja ideoille.

What’s going to happen? Miltä tulevaisuus näyttää?

Ensi vuonna tulee kuluneeksi 20 vuotta siitä, kun aloin säveltää ja esittää omaa musiikkiani. Edessä on hienoja kiertueita: yksi ReCycling Tour polkupyörillä, toinen kiertue suuren 12-henkisen yhtyeeni kanssa, joka toimii eräänlaisena 20-vuotisjuhlakiertueena ja läpileikkauksena urastani, sekä lisää esiintymisiä Max ZT:n kanssa, mukaan lukien konserttikiertue Yhdysvalloissa. Toivottavasti kaiken tämän väliin mahtuu myös riittävästi aikaa perheen kanssa.

Manu Delago & Max ZT
La 31.10. klo 23.30, Pakkahuone