Benjamin Herman Trio ft. Tomoaki Baba (NL/JP)

© Jonathan Herman

la 31.10.2026 klo 20.00

Pakkahuone

65/50 €

”Jazz for open ears, far outside the lines.” – Dietmar Terpstra, Jazzism 2026

Mitä luulette, kuinka monta suomalaista jazzmuusikkoa hollantilainen harrastaja osaa tunnistaa tai nimetä? Todennäköisesti yhtä monta kuin suomalainen hollantilaisia eli ei kovin monta – jos ketään.

Ehkä joku hollantilainen muistaa jazzhistorian hämärästä rumpali Edward Vesalan ja pianisti Jarmo Savolaisen, jotka molemmat levyttivät kaksi eri kertaa hollantilaisen kanssa, edellinen pianisti Jasper van ’t Hofin, jälkimmäinen trumpetisti Eric Vloeimansin. Tai ehkä joku muistaa saksofonisti Mikko Innasen, joka kohtaa 2003 äänitetyllä livelevyllä lentävän hollantilaisen legendan, myös neljä kertaa Tampere Jazz Happeningissa käyneen rumpali Han Benninkin.

Tänä vuonna hollantilaisia tai Hollannissa asuvia muusikkoja riittää jokaiselle päivälle alusta loppuun ja kuuteen kokoonpanoon. Pääpäivä on torstai, jolloin Jazz Happeningin tavaksi muotoutuneessa pääsyliputtomassa teemaillassa esiintyy kolme vasta tuloillaan olevaa yhtyettä. Kokoonpanoista ei kannata tehdä kuitenkaan kansallisia yleistyksiä, sillä niitä johtavat tanskalainen kitaristi, eteläkorealainen kosketinsoittaja ja bolivialainen laulaja-säveltäjä.

Mutta Jazz Happeningin hollantilaisesta jazztähdestä ei ole pienintäkään epäselvyyttä, jos hollantilaisilta kysyy. Hän on Englannissa syntynyt saksofonisti ja säveltäjä Benjamin Herman (s. 1968) jonka tunnetuin yhtye on ”tanssijatsiin” keskittynyt New Cool Collective, yli kahdenkymmenen levyn kansallinen kestosuosikki. Se oli ensimmäisinä vuosinaan samankaltainen ilmiö kuin suunnilleen samoilla tietämillä Suomessa aloittanut Nuspirit Helsinki, joka yhdisteli yhtä lailla muun muassa soulia, funkia, jazzia, afroa ja bossa novaa.

Pakkahuoneella esiintyvänä Benjamin Herman Tokyo Sessions on muuta maata, vaikka periaatteessa yhtä pitkällä historialla. Herman soitti Japanissa ensimmäisen kerran kerran jo vuonna 1989 ja on esiintynyt siellä sittemmin useita kertoja sekä omalla yhtyeellään että japanilaisten kanssa – ja jopa Han Benninkin.

Viime vuonna julkaistulla kiihkeäsointisella ja neon-valoisella levyllä The Tokyo Sessions Herman syventää yhteistyötä entisestään. Mukana on vaihtelevissa muodostelmissa viisi japanilaista muusikkoa, joista Tampereen yhtyeessä on mukana nuorin, tenorisaksofonisti Tomoaki Baba (s. 1992). Kokoonpanon hollantilainen komppi on sama kuin levyllä eli kontrabasistina Thomas Pol (s. 1987) ja rumpalina Jimmi Jo Hueting (s. 1991). Jälkimmäinen on myös Tokio-sessioiden toinen säveltäjä sekä koko levyn tuottaja.

Kokoonpano

Benjamin Herman – alttosaksofoni
Tomoaki Baba – tenorisaksofoni
Thomas Pol – kontrabasso
Jimmi Jo Hueting – rummut

Katso

Benjamin Herman Trio - Yaman (Live at Vera, Groningen 20/6/2025)
Ole hyvä ja hyväksy markkinointievästeet katsoaksesi videon.

Kuuntele

Ole hyvä ja hyväksy markkinointievästeet, jotta voit nähdä upotuksen.

Samassa konserttitilaisuudessa

Manu Delago & Max ZT (AT/US)

”These two exceptional musicians constantly exchange new ideas, making every moment a journey of discovery into a unique sonic world.” – Erik Prochnow, Folker 2026

31.10.2026

23.30

Pakkahuone

Lue lisää

Kolinga (FR)

”For all the skill on display (…) the most arresting component is M’Boungou’s voice.” – Overblown, Rory Giles 2025

31.10.2026

21.45

Pakkahuone

Lue lisää